Spletno ustanavljanje družb

Published on 11 November 2024 at 12:55

Sprejem novele ZGD-1L [1] v slovenski pravni red med drugim prenaša ti. Digitalizacijo direktivo [2], katere cilj je uvesti uporabo digitalnih orodij in postopkov z namenom enostavnejšega, hitrejšega in časovno ter stroškovno učinkovitejšega začetka gospodarske dejavnosti. S tem je zakonodajalec med drugim zagotovil pravno podlago za povsem digitaliziran postopek ustanavljanje kapitalskih družb, kar pomeni, da se za ustanovitev kapitalske družbe ne zahteva več fizična prisotnost ustanoviteljev pri notarju ali drugem registrskemu organu.

 

Družbeno pogodbo kot ustanovitveni akt družbe z omejeno odgovornostjo je mogoče sprejeti na dva načina in sicer v obliki notarskega zapisa in na posebnem elektronskem obrazcu. Jasno je, da trenutno sestava notarskega zapisa zahteva osebno prisotnost strank pri notarju. Ne glede na uporabo elektronskega obrazca, enako velja tudi v tem primeru, saj postopek ne poteka v celoti digitalno, ustanovitelji se morajo namreč osebno zglasiti pri notarju ali drugem registrskem organu (točka SPOT), da overijo svoj podpis.

 

Nova ureditev z vpeljavo ustrezne pravne podlage ter vzpostavitvijo videoelektronskih sredstev, ki omogočajo varno povezavo z notarjem te omejitve presega ter obstoječi ureditvi dodaja možnost povsem digitalne ustanovitve kapitalske družbe. Omogočeno bo elektronsko sklepanje družbene pogodbe v obliki notarskega zapisa in sicer bodo listino stranke v neposredni varni videopovezavi z notarjem podpisale s kvalificiranim elektronskim podpisom, po predhodni preveritvi veljavnosti le-tega s strani notarja. V nadaljevanju sledi zavarovanje listine tako, da ji notar doda svoj kvalificiran elektronski podpis, kvalificiran elektronski žig in kvalificiran elektronski časovni žig. Smiselno enak postopek se bo uporabljal tudi v primeru sklenitve družbene pogodbe na posebnem obrazcu. Ustanovitelji bodo pogodbo sestavili in podpisali elektronsko in in sicer tako, da bo sklenjeno družbeno pogodbo, kot zasebno listino, potrdil notar s sestavo notarskega zapisa, ki ga bodo elektronsko podpisale vse stranke ter notar.

 

Pogoj, da bo mogoče predstavljeno ureditev začeti uporabljati v praksi pa je, vzpostavitev tehničnih pogojev. Po zadnjih podatkih naj bi bil videokomunikacijski sistem za neposredno varno videopovezavo strank z notarji vzpostavljen predvidoma v prvi polovici naslednjega leta.

 

 

 

_________________________________

[1] Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1), Ur. l. RS, št. 65/09

[2] DIREKTIVA (EU) 2019/1151 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 20. junija 2019 o spremembi Direktive (EU) 2017/1132 glede uporabe digitalnih orodij in postopkov na področju prava družb, Uradni list Evropske unije, L 186/80

Add comment

Comments

There are no comments yet.